Články - Články - Sněmovna přehlasovala Klause, šrotovné bude - Oldtimeranonce.cz

Přihlášení
Zapamatovat si heslo
Hlavní menu
Autor : suzuki
Číslo článku : 53
Určeno pro : všechny
Verze 1.00.01
Datum zveřejnění: 12. 9. 2009 17:40:00
Přečteno : 1208

Poslanci schválili balík protikrizových opatření, jehož součástí je také šrotovné. Podařilo se to i přesto, že ODS nakonec odmítla hlasovat. Součástí zákona je i prodloužení podpory v nezaměstnanosti nebo snížení odvodů firem na sociální pojištění. Normu na začátku prázdnin vetoval Václav Klaus.


Takzvaný zákon o podpoře hospodářského růstu a sociální stability, který obsahuje šrotovné a jiné zákony na řešení dopadů krize, podpořilo 101 poslanců. Přesně tolik bylo zapotřebí k přehlasování prezidentského veta.

Pro zákon hlasovali všichni sociální demokraté kromě nepřítomného Jaromíra Chalupy. Ruku zvedli i všichni komunisté, lidovci Carbol, Svoboda a Šojdrová a nezařazení poslanci Zubová a Snítilý.

Příspěvek 30 tisíc na nákup nového vozu v hodnotě do půl milionu korun dostane dotyčný při likvidaci vozu staršího deseti let. O spuštění šrotovného ale nejprve musí rozhodnout vláda. Od té současné se to příliš nečeká.

"Nezbývá než doufat, že nikdy nebude ustavena vláda, která by šrotovné opravdu zavedla," řekl k tomu bývalý ministr financí Miroslav Kalousek.

Sněmovnu ovládly spory

 

Vyšší deficit

Šrotovné a další schválené zákony zvýší schodek rozpočtu o sedm miliard korun

Šrotovné bylo jablkem sváru celého zákona. ODS dlouhodobě opatření kritizuje, podle strany je nesystémové, krátkodobé a podporuje pouze autoprůmysl. Poslanec občanských demokratů Michal Doktor dnes v rozpravě zapochyboval i o tom, že šrotovného nemohou využít OSVČ a plátci DPH nebo osoby povinné k této dani.

Šrotovné spolu s ostatními přijatými zákony zvýší deficit státního rozpočtu o 7 miliard korun. "Pozitivní výsledky přineslo šrotovné pouze v Německu. Ve Francii se prodej automobilů udržel pouze na úrovni loňska. V Itálii došlo k poklesu o 10 procent," snažil se bývalý ministr práce Petr Nečas u řečnického pultu přesvědčit ostatní poslance, aby pro zákon nehlasovali.

Šrotovné je sporné i proto, že český autoprůmysl většinu své produkce vyváží, například Škoda Auto exportuje až 90 procent vyrobených vozů. Situace těchto firem a případné propouštění tedy mnohem více závisí na poptávce ze zahraničí, kterou šrotovné v Česku nemůže stimulovat.

ČSSD si nicméně myslí, že opatření zabrání zhoršení kondice nejen automobilek, ale i dodavatelů na ně navázaných.

Spor o porušení dohody

ČSSD i ODS se nedávno vzájemně dohodly, že si podpoří své zákony. Výměnou za hlasy občanských demokratů pro šrotovné například ČSSD odhlasovala zrychlené odpisy firemního majetku.

ODS ale včera oznámila, že se zdrží hlasování, protože se zákonem nesouhlasí. To se sociální demokracii nelíbilo. "Je to vážné porušení dohody," řekl včera iDNES.cz Bohuslav Sobotka.

ODS ale rozhodnutí nehlasovat ospravedlňuje pádem vlády. "Pokud jedna strana dohody, v tomto případě strana Mirka Topolánka, přestane existovat, nemůže nikoliv vlastní vinou existovat ani dohoda sama," vzkázal opozici exministr financí Miroslav Kalousek.

 

Šrotovné mimo ČR

Velká Británie, Francie, Kypr, Itálie, Lucembursko, Německo, Nizozemsko (platí jen v Haagu), Portugalsko, Rakousko, Rumunsko, Srbsko, Slovensko, Španělsko, USA

 

Dohodu před prázdninami uzavírali bývalí ministři Martin Říman, Petr Nečas a Miroslav Kalousek.

Václav Klaus šrotovné i ostatní zákony vetoval na začátku prázdnin. - více čtěte Klaus vetoval protikrizový zákon včetně šrotovného

ČSSD chce zvýšit podporu, ODS zlevnit práci

Kromě šrotovného obsahuje zákon i snížení odvodů na sociálním pojištění (má zlevnit práci a ušetři firmám 18 miliard korun na odvodech), lepší postavení zaměstnanců zkrachovalých podniků, prodloužení vyplácení podpory v nezaměstnanosti a vyšší na slevu na dítě.

Sleva na dítě se zvýší ze stávajících 10 680 korun na 11 604 korun. Týká se to těch, kteří podávají daňové přiznání a mají děti. Také se zvýšila hranice pro ty, kdo pobírají přídavky na děti. Ve všech věkových kategoriích se zvyšují o 50 korun.

Od 1. listopadu začne platit prodloužená podpora v nezaměstnanosti. Pro osoby do 50 let se vyplácení podpory prodlouží z pěti na šest měsíců, v prvních dvou měsících dostanou lidé 80 procent předchozího příjmu.

Další novinkou je, že lidé, kteří přijdou o práci a do důchodu jim budou zbývat maximálně tři roky, mohou pobírat podporu 55 procent předchozího příjmu až do nastoupení důchodu.

ČSSD slíbila, že občanským demokratům oplatí porušení vzájemné dohody tím, že zruší nižší odvody na sociální pojištění.

Jeho součástí je dále návrh na zrychlení odpisů firemního majetku. Tato novela už ale platí, protože parlament ji schválil v rámci jiného zákona, který předkládala ještě bývalá vláda Mirka Topolánka.

Printer Friendly Page Pošli tetno článek kamarádovi
Rychlé vyhledávání
Kalendář akcí
Prosinec 2019
Add event Přidej akci
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
Nadcházející akce
vánoční vyjížďka 27/12/2020
vánoční vyjížďka 27/12/2020
Burza Baška 25/03/2027
Burza Ostrava 11/06/2027
Mikulášská zábava 9/12/2029
Oldtimeranonce.cz - veterán web pro všechny příznivce historických vozidel