Články - Články - Vše nejlepší: Honda slaví šedesátku - Oldtimeranonce.cz

Přihlášení
Zapamatovat si heslo
Hlavní menu
Autor : admin
Číslo článku : 9
Určeno pro : všechny
Verze 1.00
Datum zveřejnění: 10. 1. 2009 16:59:35
Přečteno : 954

Značka Honda je v motoristickém světě pojmem, její motocykly s křídly na nádržích patří k těm nejspolehlivějším. Firma, založená Soičiró Hondou před 60 lety, ale 45 let úspěšně vyrábí i automobily.Spalovací motory s její značkou je možné nalézt v řadě dalších odvětví - ať už na lodích, v generátorech či zahradní technice různých výrobců. Podnik, který byl oficiálně založen 24. září 1948, je dnes největším výrobcem motorů na světě.
Zakladatel firmy Soičiró Honda pocházel jako řada jiných úspěšných průmyslníků ze skromných poměrů, jeho otec měl jen malou kovárnu ve městě Hamamacu, 300 kilometrů jihozápadně od Tokia. Technikou byl Soičiró fascinován už jako školák a v patnácti letech si v Tokiu sehnal práci v autoopravně. Postupně se vypracoval a po šesti letech odešel zpátky do rodného města, kde si v dubnu 1928 otevřel opravnu. Věnoval se i automobilovým soutěžím, po havárii v roce 1936 s nimi ale skončil.

Volný čas věnoval vynalézání a doplňoval si také technické vzdělání. Když přišel do továrny Toyota s pístními kroužky vlastní konstrukce, dočkal se nejprve příkrého odmítnutí. Honda to ale nevzdal a kontrakt nakonec získal.

Během druhé světové války Hondův podnik díky armádním zakázkám prosperoval, byl však poškozen bombami a poničilo ho i zemětřesení. Po válce firmu nakonec prodal Toyotě a vrátil se skoro na začátek kariéry, k jízdním kolům, která opravoval už v rodinné kovárně.

K bicyklům přimontoval pomocné motorky a první "motocykly" Honda byly na světě. Na začátku 50. let začala firma vyrábět vlastní motory a pomalu se otvírala cesta ke slávě. V roce 1958, deset let po založení Honda Motor Company, se zrodil jeden z jejích nejslavnějších výrobků - moped Honda Cub.Jednoduchý stroj s motorem o objemu 50 ccm se vyrábí dodnes, vzniklo jej přes 60 milionů kusů. V mnoha anketách byl vyhlášen za nejlepší motocykl všech dob, zejména pro svou odolnost a spolehlivost.

Dobrou pověst mají i další motocykly Honda. K legendám se řadí třeba typ Goldwing, jenž se poprvé objevil už v roce 1975 a který spíše než motocykl připomíná pojízdné křeslo. Ve výbavě tohoto mohutné stroje s téměř dvoulitrovým motorem obvykle nechybí rádio a ABS, v poslední době přibyla vestavěná satelitní navigace nebo airbagy. Pro jinou kategorii motocyklistů je určena řada CBR. Sportovní kapotované motocykly, které bez problémů pokoří hranici 200 km/h, se vyrábějí v nejrůznějších kubaturách už od roku 1987.

Také automobily se značkou Honda, které firma začala vyrábět 15 let po svém založení, mají pověst spolehlivých vozů. K těm nejslavnějším patří Honda Civic - první se objevila v červenci 1972 (jezdil s ní například Josef Abrhám jako doktor Blažej v Nemocnici na kraji města) a nyní se vyrábí osmá generace. Z bran továren po celém světě jich dosud vyjelo na 17 milionů, model to řadí na šesté místo mezi nejprodávanějšími vozy všech dob.

Velmi úspěšná je i větší Honda Accord, první japonské auto vyráběné v USA (od roku 1982). Také accord se vyrábí dodnes a podobně jako u civiku opouští montážní linky už osmá generace. Jiný slavný model továrny Honda ale tak dlouhověký nebyl. Malá sportovní dvoudveřová Honda CR-X, založená na modelu Civic, se vyráběla jen v letech 1983 až 1997, dodnes má ale po celém světě řadu fanoušků. Na milovníky malých sportovních vozů nicméně Honda nezapomíná ani dnes, musí jim ale stačit pouhá "ostřejší" verze Hondy Civic s označením Type R.

Honda se vždy prezentovala také na zavodní dráze, její závodní stroje si odnesly řadu vítězství. Vozy se značkou Honda už v 60. letech zvítězily ve dvou velkých cenách formule 1, pak ale společnost okruhy opustila.

Mezi nejrychlejší monoposty se Honda vrátila v 80. letech jako dodavatel motorů a před třemi lety se po koupi týmu BAR vrátila mezi "efjedničky", její vůz ale zatím dojel jako první jen jednou. Výraznějších úspěchů firma dosáhla v jedné stopě. Jezdci na motocyklech Honda získali rekordních 59 titulů mistrů světa na okruzích.

Použitá litaratura: www.auto.idnes.cz

Printer Friendly Page Pošli tetno článek kamarádovi
Rychlé vyhledávání
Kalendář akcí
Prosinec 2019
Add event Přidej akci
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
Nadcházející akce
vánoční vyjížďka 27/12/2020
vánoční vyjížďka 27/12/2020
Burza Baška 25/03/2027
Burza Ostrava 11/06/2027
Mikulášská zábava 9/12/2029
Oldtimeranonce.cz - veterán web pro všechny příznivce historických vozidel