Články - Články - Nadšenci vyrobili znovu závodní motor legendární Tatry 603 - Oldtimeranonce.cz

Přihlášení
Zapamatovat si heslo
Hlavní menu
Autor : suzuki
Číslo článku : 88
Určeno pro : všechny
Verze 1.00.01
Datum zveřejnění: 10. 9. 2010 12:20:00
Přečteno : 6946

V areálu Kopřivnické automobilky Tatra se po více než čtyřiceti letech znovu rozburácel sportovní motor slavného vozu Tatra 603. Testovali jej na závody veteránů slavné postavy rally: Norové John Haugland a Arne Berg.


Tatrováčtí patrioti sestrojili podle torza původních plánů, fotografií a s přispěním vzpomínek pamětníků takzvaný ejektorový motor, kterých automobilka v šedesátých letech vyrobila jen několik kusů pro závodní monoposty.

Tatra 603 s ejektorovým motorem se v září zúčastní závodů veteránů v anglickém Goodwoodu - jde o závody série Revival.

Za volantem tatrovky se budou střídat dvě legendy rally: John Haugland a Arne Berg. Oba se také v pátek Kopřivnici zúčastnili testů.

 

 

Auto sedí skvěle, myslím, že motor je dobře připraven," komentoval první zážitky s novým motorem John Haugland. Proslulého jezdce znají především příznivci škodovek a pamětníci jeho úspěchů právě s tímto vozem.

Arne Berg je ředitelem závodní stáje Subaru Norge a šéfem světové extratřídy Petera Solberga.

 

Rozhodli jsme se, že ten motor znovu oživíme. Jenže jsme zjistili, že už nikde na světě asi žádný exemplář asi neexistuje. Proto jsme si ho museli ve spolupráci s firmou Ecorra vyrobit sami," říká majitel vozu Stanislav Hajdušek.

Sám také s tatrovkou obvykle závodí, avšak v Goodwoodu bude dělat slavnějším jezdcům spolu se svými bratry a dalšími členy týmu mechaniky.

"Nechci se chlubit, ale to, co se nám podařilo, ještě asi fanoušci v Goodwoodu neviděli a neslyšeli," řekl Hajdušek.

 

 

Jeho otec kdysi s tatrovkami závodil a jeden z pamětníků také pomáhal s výrobou staronového motoru a přišel se podívat i na testování.

"To víte, všechno už si nepamatuji, vždyť je to přes čtyřicet let, ale myslím, že jsme vyrobili v rámci možností tentýž motor," řekl bývalý tatrovácký závodní jezdec Lubomír Rek, kterému je 86 let.

"Dělal jsem spolujezdce Adolfovi Veřmiřovskému a Aloisi Markovi. Byly i nějaké úspěchy," popsal Lubomír Rek skromně například první místo v kategorii zahraničních posádek na závodě Tour de Belgique v roce 1959.

Zavzpomínal na někdejší úspěchy a slávu kopřivnických osobních automobilů, když se díval na "svou" šest set trojku?

"To víte, že vzpomínky jsou," řekl. A nechtěl by si s vozem zazávodit nebo se v něm alespoň nechat svézt?

"Kdepak, já už se šetřím, nebudu pokoušet čerta, už mám roky. Ani jako šofér, ale ani coby spolujezdec - já bych se už do té sportovní sedačky asi nevešel."

Vítězslav Hinner z kopřivnické firmy Ecorra řekl, že už dříve podobný motor vyráběli, proto to bylo tentokrát jednodušší. "Pomohl nám starý plán motoru, nějaké fotografie a také vzpomínky pamětníků. Do půl roku byl motor hotov," řekl Hinner.

 

Autoři:

  • Jaroslav Baďura MF DNES

Printer Friendly Page Pošli tetno článek kamarádovi
Rychlé vyhledávání
Kalendář akcí
Červenec 2021
Add event Přidej akci
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
Nadcházející akce
Burza CHotusice 31/07/2021
Burza Tchořovice 28/08/2021
Veteranfest SLAVKOV. 4/09/2021
Burza CHotusice 4/09/2021
ECCE HOMO Šternberk 11/09/2021
Oldtimeranonce.cz - veterán web pro všechny příznivce historických vozidel